7– Momenty

8. ledna 2011 v 20:25 | Pure Beauty
*

Pozoroval spoluvězně a žasl, jak také všichni milují život, jak si ho cení! Ano, zdálo se mu, že právě tam, ve vězení, na něm lpí, váží si ho a cení víc než na svobodě. Jaké strašlivé útrapy, jakou kalvárii někteří z nich prodělali, zejména tuláci! Copak pro ně opravdu může tolik znamenat nějaký sluneční paprsek, hluboký les, studený pramen, objevený už předloni v nedostupných houštinách, o setkání s nímž tulák sní jako o setkání s milenkou, který vidí i ve snu, a kolem zelenou travičkou a v křoví zpívající ptáky?
-F. M. Dostojevskij, Zločin a trest
*
Ve strachu před temnými stíny, před siluetami plazícími se po zdech, prchají nám momenty. Momenty prostého bytí, kdy srdečný smích rozptyluje zoufalství, když zoufalství strhlo světu jeho nalíčenou tvář.
*
Možná dítě vnímá svět bezprostředněji a stáří doceňuje více hloubku symbolů. Kdoví?
*
Pure Beauty, Do školy, 50X45cm, akryl/plátno, 2008
*
Na své cestě se dívám. Třeba květina na louce, běh našeho psa, studenost jarního potoka, hloubka lesa, přicházející bouře, všechno je to pro mne náhlou krásou, jedinečným dramatem, úžasným překvapením, kouzelným okamžikem, který může být zcela nový a svým způsobem velký… Jak krásně čas ještě dětského úžasu vyjádřil Jaroslav Havlíček v Helimadoe… A jak rozdílné jsou jeho patologické romány ze světa dospělých…
*
Pure Beauty, Děvčátko se psem, 80X90cm, akryl/plátno, 2009
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.